Teknoloji Haberleri

 

Elektrik Nedir?

 

Maddenin elektron, pozitron, proton vb. parçacıklarının hareketleriyle ortaya çıkan enerji türü. Bu enerjinin gündelik hayatta kullanılan biçimi. Bu enerjiden elde edilen aydınlanma . Fiziğin, bu enerji ile oluşan olaylarını inceleyen kolu. Elektrik, durağan ya da devingen yüklü parçacıkların yol açtığı fiziksel olgudur. Elektrik yükü, maddenin ana niteliklerinden biridir ve temel parçacıklardan kaynaklanır. Elektrik olgusunda rol oynayan temel parçacık yükü, Negatif işaretli olan elektrondur. Elektriksel olgular çok sayıda elektronun bir yerde birikmesiyle ya da bir yerden başka yere hareket etmesiyle ortaya çıkar. Elektrik olgusunda rol oynayan diğer parçacık yükü, Pozitif işaretli olan protondur. Elektrik yüklü cisimler mıknatıs gibidir: negatif ve pozitif yüklü cisimler birbirini çeker, ama aynı elektrikle yüklü olan iki cins birbirini iter. Elektrik insanoğluna, son derece kullanışlı bir enerji çeşidi sağlamıştır. Isınma, aydınlanma, haberleşme gibi amaçlarla, ayrıca makinelerde ve Elektronik alanında büyük ölçüde elektrikten yararlanılmaktadır. Elektrik iki türdür. Statik elektrik ve Dinamik elektrik. Yaklaşık 2000 yıl kadar önce,Yunanlı bilgin Thales Kehribarın kumaş parçasına sürtülmesi ile küçük kıvılcımlar çıkardığını görmüştü. Statik elektrik ilk kez bu şekilde gözlemlendi. Statik elektrik durgun, pratik olarak iş yapmayan elektrik türüdür, kontrolsüz bir enerji şeklidir ve zaman zaman boşalmalar yapar.Yağmurlu havalarda bulutlar pozitif yüklü statik elektrikle dolarlar, yeryüzü negatif elektrik yüklü olduğu için, yüksek yerlerden bulutlara elektrik atlar buna yıldırım adı verilir. Eğer bu elektrik atlaması buluttan buluta ise o zaman şimşek adını alır. Statik elektriğe; saçımıza sürdüğümüz tarakta, arabadan indiğimizde tuttuğumuz kapı kolunda, Televizyon ekranına elimizi sürdüğümüzde de rastlarız. Statik elektrik elde etmek için yapılan araca Van De Graaf jeneratörü adı verilir bu jeneratörle 20 milyon volt kadar statik elektrik elde edilebilir.

 

Vera Delta Yeni Nesil Yazar Kasa Pos Cihazı

 

Türkiye’de Doğdu Dünyada İlk Oldu

Türkiye’nin öncü teknoloji şirketlerinden MT Bilgi Teknolojileri, geliştirdiği Yeni Nesil EFT POS özellikli Mobil Yazar Kasa VERA-DELTA’yı 6 Mart’ta gerçekleştirdiği lansmanla kamuoyuna tanıttı.

Türkiye’nin 20 yıllık mali hafızaya sahip ilk yazar kasalarını üreten MT Bilgi Teknolojileri, Türk ticari hayatında bir ilke daha imza atıyor. MT Bilgi Teknolojileri, yeni Nesil EFT POS özellikli Mobil Yazar Kasa VERA-DELTA’yı çözüm ortağı DenizBank ile iş dünyasının kullanımına sunuyor. MT Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ve Cardtek Genel Müdürü Murat Güzel‘in katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında merakla beklenen EFT POS Özellikli Mobil Yazar Kasa VERA-DELTA tanıtıldı.

Yapımı ve geliştirilmesi üç yıl süren ve bütünüyle Türk mühendislerin ürünü olan bu gelişmiş EFT POS Özellikli Mobil Yazar Kasa, sektörde bir ilki temsil ediyor. VERA-DELTA ile tek bir cihazdan aynı anda yazar kasa ve POS işlemleri gerçekleştirilebilecek. VERA- DELTA, yazar kasa ve POS fişlerini aynı hibrid blok yapı üzerinden kesebilen teknolojisi, mali ve banka verilerini eşleştirebilen mimarisi ile devlete ölçülebilir, güvenilir ve denetlenebilir bir otokontrol sistemi sunuyor.

Basın toplantısında konuşan MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak “2008 yılında Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı yayımlandıktan 16 ay sonra EFT POS Özellikli Mobil Yazar Kasa’nın Ar-Ge çalışmalarına başladık. Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve geliştirilen cihazımız, aynı anda yazar kasa ve POS işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Dünyada ilk olan ve tek bir elektronik mimari içinde birbirinden bağımsız iki farklı teknolojinin, yazar kasa ve POS işlemlerinin bir arada kullanılmasına imkan sağlayan bu entegre sisteme 40 milyon dolar yatırım yaptık” dedi.

Murat Sancak sözlerine şöyle devam etti; “Projeye başlarken ülke ekonomisine sağlayacağımız katma değer ve ayrıca dünyaya göstereceğimiz başarı örneği heyecanımızı artırmış ve azmimizi daha da güçlendirmiştir. Hummalı ve özenli çalışmamızın sonunda geldiğimiz bu noktada üstün teknoloji ürünü olan ve yüzde yüz Türk mühendisleri tarafından geliştirilen EFT POS özellikli Yazar Kasa VERA DELTA dünyada tarih yazacak”

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise toplantıda yaptığı konuşmada, Yazar Kasa POS’un hem POS cihazı hem de fatura kesen bir yazar kasa olarak ekonomiye önemli bir destek sağladığını belirtti. Ateş, “DenizBank olarak, ülkemiz ekonomisinin can damarı niteliğindeki KOBİ’lerimizin, esnafımızın güçlenmesi, bankacılık sistemi içinde daha fazla var olmaları ve hak ettikleri en iyi hizmeti almaları yönünde yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yazar Kasa POS da, KOBİ Bankacılığı alanında edindiğimiz tecrübelerin ışığında, KOBİ’lerimizin yasal süreçlere hızla adapte olmalarını sağlamak amacıyla destek verdiğimiz ve çözüm ortağı olduğumuz bir ürün. KOBİ’lerimizin işlerini çok daha verimli ve pratik şekilde yürütmelerine olanak sağlayacak avantajları bir araya getirdiğimiz Yazar Kasa POS, aslında tüm işletmelere akıllı çözümlerle değer katacak bir hizmet olarak öne çıkıyor.

Bununla da kalmıyor, kayıt altına alınacak ekonomik sistem ve bu şekilde artacak vergi gelirleriyle, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bireysel refahına katkı sağlıyor. Bu bağlamda, DenizBank olarak bir kez daha, vatandaşlarımız, işletmelerimiz ve ekonomimiz için değer yaratacak, hepimiz adına kazan-kazan durumu oluşturacak bir hizmeti hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Toplantının sonunda MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, projenin en büyük destekçilerinden olan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş’e ve Smartsoft Genel Müdürü Murat Güzel’e ayrıca teşekkür etti.

 

Iphone 6s ve 6s Plus Yolda

 

YENİ iPHONE 3D TOUCH İLE GELİYOR

Yeni iPhone modellerinde 3D Touch (3 boyutlu dokunuş) adı verilen bir özellik yer alıyor. Bu uygulama sayesinde kullanıcıların ekrana yaptıkları dokunuşların baskı gücünü algılayabilen cihaz, kullanıcıların bu yolla kısa yol oluşturmalarına imkan sağlayacak. Yeni iPhone modellerinde 3 üncü nesil A9 işlemci bulunacak. A9 akıllı cihazın grafik birimini yüzde 90 oranında artıracak.

MEGAPİKSEL TAKVİYESİ

iPhone 6 da 8 megapiksellik bir kameraya yer veren Apple, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ta 12 MP iSight kamera bulunduğunu duyurdu. Bu kamera 4K video çekilmesine imkan sağlıyor. Yeni modellerin ön kamerası ise 5 MP çözünürlüğünde. Live Photos (Canlı Fotoğraflar) ismi verilen yeni özellik ile de 3D Touch kullanarak fotoğrafı hareket ettirebiliyorsunuz. Buna ilaveten yeni iPhone lar 2 nci nesil Touch ID ile geliyor.

iPHONE 6S İN PİL ÖMRÜ NE KADAR?

Akıllı cihazın internet üzerinden yayınlanan tanıtım videosuna göre, iPhone 6S in pili, iPhone 6 ya göre biraz daha küçük. Söz konusu videoda iPhone 6S in pilinin 1715 mAh kapasiteye sahip olduğu açıkça görünüyor. Şirketin geçen sene tanıttığı ve piyasaya sürdüğü iPhone 6 nın pili ise 1810 mAh dı. Apple ın resmi websitesinde yer alan bilgiye göre, 25 Eylül de ABD de satışa çıkacak olan iki yeni iPhone modelinin kontratsız satış fiyatları şöyle:

iPhone 6S 16 GB: 649 Dolar
iPhone 6S 64 GB: 749 Dolar
iPhone 6S 128 GB: 849 Dolar
iPhone 6S Plus 16 GB: 749 Dolar
iPhone 6S Plus 64 GB: 849 Dolar
iPhone 6S Plus 128 GB: 949 Dolar

 

Uçaktan Düşen MacBook Air, Hala Çalışmaya Devam Ediyor

 

Apple’ın çıkardığı en ince dizüstü bilgisayar modeli olan MacBook Air, saatte 200 km/s hızla ilerleyen bir uçaktan aşağı düştü. Yerden 300 metre yükseklikten aşağı çakılan MacBook Air, buna rağmen çalışmaya devam etti.

Güney Afrikalı pilotun düşürdüğü dizüstü bilgisayarın nasıl düştüğüyle ilgili bir bilgi yokken, MacBook Air’ı bir çiftçinin bulduğu belirtildi. Pilotun MacBook Air dışında seyir defterinin ve uçuş lisansının da uçaktan düştüğü açıklandı. (bi kendi düşmemiş zaten)

Cihaz düştükten sonra parçalanmış olmasa da gövdesinde bazı bükülmelerin olduğu görülüyor. Trackpad paramparça olmuş durumda ve soğutma fanları da hasar almış. Fakat ekranında herhangi bir hasar yok ve cihaz sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

“Doğal yapılmış drop test” olarak nitelendirebileceğimiz bu olay sonrası MacBook Air’ın ne kadar sağlam olduğunu da öğrenmiş olduk.

 

Samsung Gear S incelemesi

 

Samsung 2013 yılının eylül ayında yeni nesil Note 3 ile akıllı saati Galaxy Gear'i bizlere tanıtmıştı. Galaxy Gear, akıllı saatlerin atası ya da ilk versiyonu tabii ki değildi ama içinde barındırdığı donanım, yazılım ve bağlanılabirlirliği ile rakiplerinden oldukça farklı görünüyordu.

Galaxy Gear oldukça yenilikçi özelliklerinin yanında eksikleriyle de öne çıkmaktaydı. Bir akıllı telefondan bağımsız olmaması bu ürünün en büyük eksikliklerinden biriydi. Bir diğer konu ise pil gücüydü. Biraz yoğun kullanımda 1 günlük şarj süresi bile sunamaması kullanıcıları bu ürünü almadan önce 2 kez düşünmelerine sebep oldu.

Daha sonra geçtiğimiz yıl şubat ayında yapılan Dünya Mobil Kongresi 2014'te (sadece 5 ay sonra) Samsung yeni nesil Galaxy Gear 2'yi ve Gear Fit'i bizlere tanıttı. Bu noktada Samsung'un akıllı saat ekosisteminde Android işletim sistemi yerine kendi geliştirdiği Tizen işletim sistemine geçiş yaptığını görüyorduk. Bu da aslında 2 akıllı saat arasındaki en önemli farkı ortaya koyuyor.

Tasarım anlamında çok büyük değişiklik yapmadan çıkıntılı olan kamerayı yenileyen ve bir Home tuşu ile kullanımı kolaylaştıran Samsung'un akıllı saat konusunda söyleyecekleri henüz bitmemişti.

Samsung 1 yıllık döngü tamamlandığında yani geçtiğimiz eylül ayında Galaxy Note 4 ile birlikte bize yeni nesil akıllı saati Gear S'i de tanıttı. Böylece firma 1 yılı tamamlamadan 3 adet akıllı saati piyasaya sunmuş oldu -ki bu Sony'nin Xperia Z serisinden bile daha iyi bir performans anlamına geliyor.

Gear S, Samsung'un akıllı saat konusunda geldiği son noktayı temsil ediyor. Özellikleri ve dışa kavisli ekranıyla oldukça şık görünen bu saatin en önemli özelliği ise Sim Kart girişi olmasıydı. Samsung Gear S tanıtımında farklı tarzdaki kordonlarla ürünün her kesimden kullanıclar için yapıldığını gösterdi. Özellikle aşağıda fotoğrafta gördüğünüz Swarovski ile birlikte tasarlanan saatin kadınlar tarafından büyük bir ilgi gördüğünü hatırlatalım.

 

 

 

Hizmetlerimiz